Cięcie plazmowe

Cięcie plazmowe polega na topieniu metalu pod wpływem strumienia plazmy o ogromnej mocy.

Zalety

Zalety tej metody to przede wszystkim duża prędkość cięcia. Cięcie wykonuje się również bez podgrzewania, a szczelina jest bardzo wąska. Daje nam to wysoką jakość ciętej powierzchni. Dodatkową zaletą jest duży wybór w zakresie grubości cięcia.

Cięcie tlenowe

Cięcie tlenowe, inaczej gazowe to kolejna bardzo często stosowana metoda cięcia metali. Jej działanie w przeciwieństwie do wcześniejszej metody, w dużej mierze polega na temperaturze. Podczas cięcia tlenowego materiał podgrzewany jest do temperatury zapłonu, czyli takiej, w której wytwarzana jest ilość pary wystarczająca do zapalenia się przy zbliżeniu do źródła ognia. W trakcie tego procesu płynne tlenki metalu zostają spalone, a następnie wydmuchane pod dużym ciśnieniem.

Zalety

Do zalet takiego cięcia zaliczamy bardzo duży zakres grubości cięcia. Metoda ta idealnie spisze się również przy cięciu grubszych materiałów. Dzięki cięciu tlenowemu mamy możliwość cięcia pod różnym kątem.

Wady

W przeciwieństwie do cięcia plazmowego, ten prędkość tego rodzaju cięcia jest stosunkowo mała. Co więcej, ze względu na wytwarzanie dużej ilości ciepła uniemożliwia to cięcie stali wysokostopowych i o wysokiej zawartości węgla.

Zastosowanie

Zastosowanie technologii plazmowej i przy użyciu palnika tlenowego znajdziemy głównie podczas cięcia grubszych blach. Maksymalna grubość cięcia sięga nawet do 200 mm. Wszystkie cięcia wykonujemy na specjalnie przygotowanym do tego stole o wymiarach 2000×6000.

Call Now Button